
Сава Владиславић Рагузински – Дипломата и пријатељ Петра Великог
16 October 2024
Паја Јовановић – Величанствени мајстор српског реализма
24 October 2024Ђорђе Шагић, познат као Џорџ Фишер, био је један од најзанимљивијих српских емиграната у 19. вијеку. Његов животни пут водио га је од Србије, преко Аустрије, до Сједињених Америчких Држава, гдје је играо кључну улогу у борби за независност Тексаса. Овај текст истражује његову узбудљиву животну причу, укључујући његов револуционарни дух, правничку каријеру и насљеђе које је оставио у Америци и Србији.
Рани живот и бјекство из Србије
Ђорђе Шагић је рођен 1795. године у малом селу Стони Београд, недалеко од Ковина, у вријеме када је Србија била под Османлијским царством. Одрастао је у немирном периоду, када су Срби дизали Први српски устанак против Турака. Као младић се борио уз устанике, али је након пропасти устанка 1813. године био приморан да напусти Србију. Прво је побјегао у Аустрију, гдје се образовао и стекао знања која ће му касније помоћи у новој земљи. Његова одлука да крене у Америку показала је његову храброст и жељу за новим почетком.
Прелазак у САД и нови почетак
Након што је стигао у САД 1815. године, Ђорђе је одмах показао предузетнички дух. Иако није говорио енглески, успио је да се интегрише у друштво, и промијенио је име у Џорџ Фишер како би олакшао прилагођавање. Прво се бавио трговином, али је брзо почео да учи право, желећи да допринесе друштву. Постао је уредник неколико новина, гдје је писао о правима имиграната и критиковао непоштене законе. Током овог периода, створио је репутацију као човјек који се бори за правду, што ће му донијети многе важне улоге у будућности.
Револуционарни дух и подршка тексашкој борби
Током 1830-их, Тексас је био под мексичком контролом, али многи досељеници нису били задовољни мексичким законима. Шагић је био међу онима који су вјеровали да Тексас треба да постане независна држава. Његова правничка и војна знања су га учинила кључном фигуром у тексашкој револуцији. Радио је на организовању отпора против мексичке власти и помагао у стварању тексашке републике. Поред војне подршке, доприносио је и писањем и савјетовањем у формирању нове владе. Његов ангажман био је толико снажан да је постао симбол борбе за слободу.
Живот након револуције
Након што је Тексас стекао независност, Шагић је наставио свој рад као судија и адвокат. Био је познат по томе што је бранио права досељеника и имиграната, често се суочавајући с корумпираним властима. Као судија у Галвестону, радио је на унапређењу правног система и био веома поштован у заједници. Истовремено, Шагић није заборавио своје српско поријекло, те је одржавао везе с европским досељеницима и подстицао културну размјену. Његов живот је био примјер како се интеграцијом и радом може постићи успјех и признатост.
Насљеђе Ђорђа Шагића
Насљеђе Ђорђа Шагића живи и данас, не само у Тексасу, већ и међу Србима који га сматрају једним од најзначајнијих емиграната из Србије. Његова борба за слободу, правду и људска права остала је утиснута у историји Тексаса, гдје га многи памте као хероја револуције. Заједно с тим, његова прича је и прича о српском духу и истрајности, показујући како један човјек може оставити дубок траг у свијету. Данас се у Србији и Америци често помиње као симбол повезаности двије културе и истрајности у потрази за бољим животом.