
Арчибалд Рајс – Швајцарац који је постао Србин и свједок истине
17 May 2025
Станоје Главаш – Неустрашиви херој и симбол српске борбе за слободу
26 May 2025Ко је био Драгутин Димитријевић Апис: Контроверзни јунак српске историје
Драгутин Димитријевић Апис је једна од најконтроверзнијих и најутицајнијих личности српске историје с почетка 20. вијека. Као оснивач тајне организације “Уједињење или смрт”, познатије као “Црна рука”, и кључна фигура у Мајском преврату 1903. године, Апис је оставио неизбрисив траг у политичкој историји Србије и бивше Југославије.
Рођен 1876. године у Београду, Апис је растао у времену када је Србија тражила свој пут ка независности и ослобођењу од турске и аустроугарске доминације. Од раних дана показивао је изузетну интелигенцију и способност лидерства, што га је довело до високих позиција у српској војсци и тајним круговима моћи.
У овом тексту, истражићемо компликовани живот човјека којег неки сматрају патриотом и визионаром, а други завјереником и превратником. Открићемо његову улогу у кључним историјским догађајима који су обликовали судбину Србије, укључујући убиство краљевског пара Обреновић, формирање Црне руке и умијешаност у Сарајевски атентат који је покренуо Први свјетски рат.
Младост и војничка каријера: Формирање будућег завјереника
Образовање и рани утицаји
Драгутин Димитријевић рођен је 17. августа 1876. године у Београду, у породици средњег сталежа. Од малих ногу показивао је интересовање за војску и националну историју. Школовао се у Београду, гдје је завршио Војну академију 1898. године као најбољи студент у својој класи.
Током школовања, Димитријевић је упијао националистичке идеје које су биле популарне међу српском интелигенцијом крајем 19. вијека. На њега су посебно утицали професори који су заговарали идеју уједињења свих Срба у једну државу и ослобађање од страних утицаја.
Успон у војној хијерархији
Након завршетка Војне академије, Димитријевић је брзо напредовао у војној хијерархији. Његове интелектуалне способности, организационе вјештине и харизма учинили су га популарним међу млађим официрима. До 1901. године постао је капетан и инструктор на Војној академији.
У том периоду, Србијом је владала династија Обреновић на челу са краљем Александром. Многи официри, укључујући Димитријевића, били су незадовољни краљевом политиком, посебно његовим проаустријским ставовима и браком са Драгом Машин, који је сматран скандалозним.
Надимак “Апис” и први кораци у завјереничким водама
У војсци је Димитријевић добио надимак “Апис” по египатском божанству – светом бику који симболизује снагу и плодност. Овај надимак је одражавао његову импозантну физичку појаву и снажну личност која је привлачила сљедбенике.
Око 1901. године, Апис је почео да окупља незадовољне официре који су дијелили његово мишљење о потреби за промјеном на српском пријестолу. Ови први завјеренички сусрети били су зачетак оног што ће касније прерасти у један од најдраматичнијих догађаја у српској историји.
Мајски преврат 1903: Крвава промјена династије
Планирање и организација завјере
Незадовољство владавином краља Александра Обреновића достигло је врхунац у годинама након 1900. Група завјереника предвођена младим официрима, међу којима је Апис имао кључну улогу, почела је да планира државни удар.
Апис је показао изузетне организационе способности, окупљајући око 200 завјереника, углавном из редова војске. План је био једноставан али бруталан – убити краљевски пар и промијенити династију, доводећи на пријесто Петра Карађорђевића.
Ноћ промјене: 29. мај 1903. године
У ноћи између 28. и 29. маја 1903. године, завјереници су извршили једну од најкрвавијих династичких промјена у европској историји. Група официра на челу са Аписом упала је у краљевску палату у Београду.
Након дуге потраге по палати, завјереници су пронашли краља Александра и краљицу Драгу који су се скривали у тајној соби. Усљедило је брутално убиство – краљевски пар је изрешетан мецима, а њихова тијела су избачена кроз прозор палате у двориште.
Посљедице и успон Петра Карађорђевића
Након успјешног преврата, Народна скупштина је изабрала Петра Карађорђевића за новог краља Србије. Иако није директно учествовао у завјери, Петар је знао за планове завјереника и прихватио је пријесто знајући како је његов претходник окончао.
Апис и његови савезници постали су хероји за многе Србе који су били незадовољни владавином Обреновића. Међутим, крвави начин на који је преврат изведен изазвао је згражавање у међународним круговима и довео до привременог бојкота Србије од стране неких европских сила.
Стварање “Црне руке”: Тајно друштво које је управљало из сјенке
Оснивање организације “Уједињење или смрт”
Године 1911, Апис је основао тајну организацију “Уједињење или смрт”, која је због свог печата са лобањом, укрштеним костима и ножем постала позната као “Црна рука”. Организација је имала јасан циљ – уједињење свих територија гдје живе Срби у једну државу.
Чланство је било строго селективно и укључивало је утицајне официре, политичаре и интелектуалце. Организација је имала хијерархијску структуру са централном управом на чијем је челу био Апис под кодним именом “Број 1”.
Циљеви и методе Црне руке
“Црна рука” је користила широк спектар метода за остваривање својих циљева – од пропаганде и политичког утицаја до тероризма и атентата. Организација је посебно била активна у Босни и Херцеговини и Македонији, гдје је подржавала локалне српске револуционарне групе.
Апис је вјеровао да ће једино радикалним акцијама и коришћењем силе Србија моћи да оствари национално ослобођење и уједињење. Ова филозофија је довела организацију у сукоб са званичном политиком српске владе, која је често била опрезнија у својим поступцима.
Утицај на српску политику и војску
На врхунцу своје моћи, “Црна рука” је имала огроман утицај на српску политику и војску. Апис је 1913. године постављен за шефа војне обавјештајне службе, што му је омогућило да користи државне ресурсе за своје циљеве.
Организација је контролисала бројне новине, имала своје људе на кључним положајима у војсци и утицала на важне политичке одлуке. Иако је дјеловала из сјенке, “Црна рука” је у периоду прије Првог свјетског рата фактички била “држава у држави”.
Сарајевски атентат: Улога Аписа у покретању Великог рата
Везе са “Младом Босном”
Апис и “Црна рука” одржавали су блиске везе са организацијом “Млада Босна”, групом револуционарно настројених српских омладинаца у Босни и Херцеговини. Ови млади људи су били одлучни да се боре против аустроугарске окупације своје домовине.
Гаврило Принцип и други чланови “Младе Босне” дијелили су са Аписом идеал ослобођења и уједињења свих Срба. Ова веза постаће кључна у љето 1914. године када је планиран атентат на аустроугарског престолонасљедника Франца Фердинанда.
Планирање атентата и Аписова умијешаност
Степен Аписове умијешаности у Сарајевски атентат и даље је предмет историјских расправа. Многи историчари вјерују да је Апис знао и одобрио план за убиство Франца Фердинанда, обезбијеђујући оружје и обуку за атентаторе преко својих агената.
Према неким свједочењима, Апис није намјеравао да изазове свјетски рат, већ је вјеровао да ће атентат дестабилизовати Аустроугарску и створити повољне услове за ослобођење Босне. Међутим, догађаји су кренули далеко изван његове контроле.
28. јун 1914: Дан који је промијенио историју
На Видовдан, 28. јуна 1914. године, Гаврило Принцип је убио надвојводу Франца Фердинанда и његову супругу Софију током њихове посјете Сарајеву. Овај атентат је послужио као повод за избијање Првог свјетског рата.
Аустроугарска је оптужила Србију за организацију атентата и послала ултиматум који Србија није могла у потпуности прихватити. Услиједиле су објаве рата које су, због система савезништава, увукле цијелу Европу у највећи сукоб до тада.
Солунски процес: Пад моћног Аписа
Сукоб са регентом Александром Карађорђевићем
Током Првог свјетског рата, дошло је до озбиљног сукоба између Аписа и регента Александра Карађорђевића, сина краља Петра. Регент је био забринут због утицаја који је “Црна рука” имала у војсци и политици.
Апис и његова организација су представљали пријетњу монархији и цивилној власти. Регент Александар је чекао погодан тренутак да се обрачуна са овом паралелном структуром моћи која је угрожавала његов ауторитет.
Оптужбе и хапшење
Прилика се указала 1916. године када је Апис оптужен за наводни покушај атентата на регента Александра. Иако докази нису били чврсти, Апис и неколико његових сарадника били су ухапшени у децембру 1916. године на Солунском фронту.
Усљедио је монтирани политички процес познат као “Солунски процес”. Апис је оптужен за велеиздају, покушај атентата на регента и организовање Сарајевског атентата. Иронично, српска влада је користила његову умијешаност у Сарајевски атентат против њега, иако је раније то негирала пред међународном јавношћу.
Погубљење и историјске контроверзе
Након краткотрајног суђења, Апис и двојица његових сарадника су осуђени на смрт стријељањем. Погубљење је извршено 26. јуна 1917. године у Солуну. Прије смрти, Апис је наводно рекао: “Помозите ми да умрем храбро као што сам живио.”
Солунски процес и Аписово погубљење и данас су предмет историјских контроверзи. Многи историчари вјерују да је суђење било неправедно и да је Апис био жртвован због политичких разлога. Године 1953, Врховни суд Србије је посмртно рехабилитовао Аписа, поништавајући пресуду Солунског процеса.
Насљеђе Драгутина Димитријевића Аписа у српској историји
Двострука историјска перцепција
Аписово насљеђе у српској историји је комплексно и контроверзно. За неке, он је био патриота и визионар који се борио за ослобођење и уједињење српског народа по сваку цијену. За друге, био је завјереник и превратник чије су акције имале катастрофалне посљедице.
Ова двострука перцепција наставља да прати Аписово име до данашњих дана. Историчари се још увијек споре о његовим мотивима и стварном доприносу српској историји. Можда је најтачније рећи да је Апис био производ свог времена – ере тајних друштава, завјера и борбе за национално ослобођење.
Утицај на српску политичку културу
Аписово дјеловање поставило је образац за мијешање војске у политику који је наставио да утиче на српску и југословенску политичку културу током цијелог 20. вијека. “Црна рука” је била први примјер “државе у држави” у модерној српској историји.
Његов примјер показује опасности тајних организација и паралелних центара моћи у држави. Истовремено, његова трагична судбина илуструје како они који употребљавају насиље као политичко средство често и сами постају жртве насиља.
Културни одјеци и умјетничке представе
Аписов живот и дјело инспирисали су бројна књижевна, филмска и позоришна дјела. Најпознатија је драма “Колубарска битка” Добрице Ћосића, у којој је Апис један од главних ликова.
У популарној култури, Апис се обично представља као тајанствена, харизматична фигура са дубоким патриотским увјерењима али контроверзним методама. Ова амбивалентна представа одражава стварну сложеност његове историјске личности.
Историјске контроверзе и отворена питања
Степен умијешаности у Сарајевски атентат
Једно од највећих отворених питања о Апису је степен његове умијешаности у Сарајевски атентат. Иако је на Солунском процесу признао умијешаност, многи историчари сматрају да је то признање било изнуђено или да је дато како би се заштитили други завјереници.
Нека новија истраживања сугеришу да је Апис можда одобрио почетни план атентата, али је касније покушао да га заустави када је схватио потенцијалне посљедице. Међутим, због тајновите природе “Црне руке”, многи детаљи о овом догађају можда никада неће бити у потпуности разјашњени.
Истина о Солунском процесу
Солунски процес и данас изазива контроверзе међу историчарима. Многи вјерују да је суђење било политички мотивисано и да су докази против Аписа били фабриковани или преувеличани.
Рехабилитација из 1953. године била је признање да правда није правилно спроведена. Међутим, потпуна историјска ревизија Солунског процеса још увијек није завршена, а многи документи и даље су недоступни јавности.
Лични мотиви и политичка визија
Још једно отворено питање тиче се Аписових личних мотива. Да ли је заиста био вођен чистим патриотизмом или је тежио и личној моћи? Неки историчари сугеришу да је његова визија уједињене Србије била искрена али наивна, док други вјерују да је био вођен жељом за моћи и утицајем.
Аписови лични дневници и писма могли би дати бољи увид у његове мотиве, али многи од ових докумената су уништени или нестали током бурних догађаја 20. вијека.
Закључак: Комплексно насљеђе српског “сивог кардинала”
Драгутин Димитријевић Апис остаје једна од најфасцинантнијих и најконтроверзнијих фигура у модерној српској историји. Његов живот осликава турбулентни период у којем је Србија тражила свој пут ка независности и уједињењу, често кроз насилне методе и тајне организације.
Као оснивач “Црне руке” и архитекта Мајског преврата, Апис је значајно утицао на судбину Србије. Његова умијешаност у Сарајевски атентат, иако и даље предмет дебате, повезује га са догађајем који је промијенио ток свјетске историје.
Аписова трагична судбина на Солунском процесу подсјећа нас на стару истину да они који се служе насиљем као средством политичке борбе често и сами постају жртве насиља. Његово насљеђе остаје подијељено између перцепције патриоте који је жртвовао све за националне идеале и слике завјереника чије су акције имале несагледиве посљедице.
Било како било, Драгутин Димитријевић Апис заслужује своје мјесто у српској историји – не као једноставни херој или негативац, већ као комплексна историјска личност чији су живот и дјело неразмрсиво повезани са судбоносним догађајима који су обликовали модерну српску државу.